Yardımseverlik Koşusu

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada STK’ları (sivil toplum kuruluşları) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bu yolla, 1 sene içinde toplanan bağış miktarı 1.5 milyar dolar iken sadece Londra Maratonu’ndaki bir koşuda, 30 bini aşkın kişi aracılığıyla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiştir.

Türkiye’de 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu tarafından Runatolia’da (o zamanki adı Runtalya) duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu kampanyasında tek bir STK (TOFD) için 75 bin TL bağış toplanırken, Adım Adım bünyesinde yer alıp Türkiye’de yardımseverlik koşusu aracılığıyla kaynak geliştirmek üzere bağış alan/almaya hazırlanan dernek ve vakıf (STK) sayısı bugün 80’i aşmış ve sadece bir koşuda STK’lara yapılan bağış miktarı 2019 İstanbul Maratonu’nda 17.3 milyon TL’ye ulaşmıştır. Runatolia olarak, ülkemizdeki yardımseverlik bilincinin geliştirilmesine öncülük etmekten gurur duyuyoruz.

Yardımseverlik koşusu kampanyası boyunca yapılan bağışlar, doğrudan STK’nın, ilgili proje için açılan resmi banka/kredi kartı hesabına aktarılır.

Yardımseverlik koşusu, sadece bağış demek değildir. Aynı zamanda kalbinizi ısıtan, çözülmesini arzu ettiğiniz, dikkat çekmek istediğiniz bir amacı sosyal çevrenize de duyurmuş olursunuz. Bu, yardımseverlik koşusu yaptığınız STK için bir nevi elçilik rolü üstlendiğiniz anlamına da gelir üstelik. Kısaca, bağışın yanı sıra, farkındalık sağlar ve sorunun çözümüne katkıda bulunursunuz.

Gönüllü koşucular, Mart 2008’den bu yana İyilik Peşinde Koş Platformu’nda yer alan 50+sivil toplum kuruluşuna ait projeler için iyilik peşinde koşmuş ve 650 bini aşkın bağışçıdan, 70 milyon TL’yi aşan bağış toplamışlardır. 2008 yılından bu yana yalnızca Antalya’da 8 bin yardımseverlik koşucusu ile 128 bin destekçi harekete geçirilmiş ve 13.7 milyon TL bağış, STK’ların projelerine aktarılmıştır.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda öncü olan Adım Adım https://ipk.adimadim.org bütün bağışların anında izlenebileceği web sitesi ile bu alanda Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmiştir.

Adım Adım gönüllü koşucuları tarafından desteklenen STK’ların yıl içindeki bireysel bağış toplamlarının %40’ı yardımseverlik koşuları sayesinde toplanmaya başlanmıştır.

Siz de Runatolia’da iyilik peşinde koşmak isterseniz ipk.adimadim.org’u ziyaret etmeniz, aklınıza takılan bir şey olursa iyilikpesindekos@adimadim.org’a mail atmanız yeterli.